Saturday, January 14, 2006

معرفی استانداردهای آموزش الکترونیکی قسمت دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

نگاهی به یک مقاله
لینک
به نظرم نوشته خوبی هستش. تا حدودی مفاهیم پایه توضیح داده شده اما اشکالاتی هم داره. از جمله متن نا مفهوم. من متن اصلی رو ندیدم و ممکنه اشکال از ترجمه باشه.
قسمت اول درباره استاندارد و به ظور خاص SCORM هستش و یک دید کلی از اون می ده.
ضمیمه 1 مطلب خوبی است که تقریبا Conformance رو توضیح داده و یک درک کلی از اون رو ارائه می ده.
ضمیمه 2 قسمت طبقه بندی و دسته بندی بسیار بد توضیح داده شده و مفهوم اصلا مفهوم نیست.
ضمیمه 3 این موضوع خوب توضیح داده نشده و سربسته از اون رد شده. من دو تا مثال پیادهسازی عملی می زنم تا موضوع باز بشه. یک مثال از پایین به بالا میام و یک مثال از بالا به پایین. اول شکل صفخه 22 رو با یک سایت مقایسه می کنم. فرض کنید یک فایل html دارید. معمولا همراه هر فایل html یک پوشه هم هست که فایل های مورد نیاز این html از جمله عکس ها و فایل های اسکریپت و ... داخل اون هستش. این فایل ها که داخل پوشه هستن در واقع همون Row Content ها هستند که در شکل صفحه 22 به رنگ سبز و پایین ترین قسمت هستند. این فایل ها به تنهایی مفهوم خاصی رو نمی رسونند. مثلا یک فایل CSS هیج مفهوم خاصی نداره ولی اگه در یک html از اون استفاده بشه به کدهای html مفهوم می ده. اون فایل html به همراه اون فایل هایی که در پوشه هستن روی هم یک RIO که در شکل نارنجی رنگ هستش تشکیل می دن. این وسط مقداری کد html هم داریم که درون فایل html قرار دارن. این کدها در واقع فرا داده های RIO هستن که نحوه چیدن Row Content ها رو نشان می دن. با ی کم بالا و پایین می شه گفت فرا داده برای Row Content ها همون پوشه ای است که در اون هستن البته این تعریف زیاد صحیحی از فراداده نیست و فقط برای فهمیدن موضع هستش. حالا فرض کنید یک html دوم دارید که از چند تا Frame تشکیل شده و صفحه اصلی هم هست. هر کدوم از این فریم ها به یک صفحه html وصل می شن. اتفاقا یکی از این فریم ها به صفحه html اول ما وصل می شه. این html دوم در واقع یک RLO هست که قرمز رنگه که از 4 تا 9 RIO تشکیل شده که فقط و فقط یک هدف دارند. مسلما تعداد RIO ها می تونه کمتر یا بیشتر باشه. این html دوم در یک sub domain قرار داره و صفحه اصلی این sub domain هستش. این sub domain در واقع همون درس هستش که به قهوه ای در شکل نشان داده شده و این sub domain متعلق به یک سایت هستش که این سایت همون دوره است که به رنک آبی هستش.
برای مثال دوم عجله نکنید ی کم روی مثال بالا فکر کنید.
خب حالا از بالا به پایین با یک مثال واقعی. دوره به رنگ آبی رو می شه یک ترم در نظر گرفت. در هر ترم درس یا درس هایی دریافت می شه که به رنگ قهوه ای هست. هر درس شامل کتاب و جزوه و ابزار و ... هست که اگه درس آزمایشگاهی باشه وسایلی هم لازم دارم که تقریبا همه این ها قابل استفاده مجدد هستند. حالا فرض کنید که همه این ها قابل استفاده مجدد باشند. این ها همون RLO هستند که قرمزند. مثلا یک از اون ها کتاب هستش که خودش از چیز های دیگه تشکیل شده. مثلا کتاب از چند فصل تشکیل شده. هر کدوم از این فصل ها یک RIO هستش و هر فصل از چیز هایی مثل متن و نمودار و عکس و جدول و ... تشکیل شده که هر کدم از این ها یک Row Content هستن.
اما SCO کوچکترین واحدیه که می شه با LMS اون رو کنترل کرد مثلا همون کتاب. کسی کتاب رو به صورت فصلی نمی فروشه یا کسی نمودار یک کتاب رو نمی خره. شایدم کسی این کارو بکنه :) !!!!!!!!!!!!!!!!!!
با کمی جا به جا کردن این مثال ها می شه مفهوم این نمودار رو فهمید. من سعی کردم خیلی خلاصه توضیح بدم.
این ها بر اساس چیزهایی است که من می دونم اگه کسی فکر می کنه اشتباهی وجود داره بگه.
ضمیمه 4 گروه ها و سازمان هایی که در این حوزه هستن رو به طور خلاصه معرفی می کنه. خواندن این قسمت توصیه می شود.
ضمیمه 5 خواندن این قسمت برای درک مفاهیم آموزش الکترونیکی توصیه می شود.

درپناه خدا


نوشته شده توسط: بهمن اصغرزاده

لینک این مطلب: Saturday, January 14, 2006

در باره وبلاگ

   

     نسخه آزمایشی


::مطالب این وبلاگ در مورد آموزش الکترونیکی یا همان elearning است.

::هدف این وبلاگ گردآوری منابع مربوط به آموزش الکترونیکی برای ایجاد یک منبع فارسی برای افراد علاقه مند می باشد.هچنین اطلاع رسانی کارهای انجام شده و انجام کارهای مشترک.

::در صورت تمایل می توانید خبر ها، تحقیقات، مقالات و تجربیات خود را در این وبلاگ قرار دهید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.منوی اصلی


ارتباط با من


لوگوی من
لینک


آرشیو ماهانه


نوشته های قبلی


کتابخانه
xml reader


پشتیبانی


best view in 1024x768 resolation

this blog fully support with

Microsoft Internet Explorer 6+

Opera 8.5

but not completely in

Mozilla Firefox 1.5 RC2شرایط استفاده


شرايط استفاده ازمطالب

درصورت رعايت موارد زير استفاده ازمطالب بدون اشکال است

نوشتن نام و لينک اين وبلاگ به عنوان منبع.

مطالب به گونه ای ويرايش نشوند که مضمون ديگری برساند.

عدم سوء استفاده از مطالب.

استفاده تجاری از مطالب این وبلاگ منوط به اجازه کتبی است.

Copyright © 2005 - 2006

http://ielearning.blogspot.comرفع مسئولیت


:: نویسنده این وبلاگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال مطالب وب سایت ها، وبلاگ ها، گروه های خبری و ... که لینک آن ها در این وبلاگ قرار دارد یا از آن ها نام برده شده نمی پذیرد.

:: نویسنده این وبلاگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال مطالب نقل قول شده نمی پذیرد و مسئولیت آن با نویسنده اصلی می باشد.

:: نویسنده این وبلاگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال معتبر بودن دانشگاه های مجازی معرفی شده در این وبلاگ نمی پذیرد.

:: نویسنده این وبلاگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال معتبر بودن وب سایت ها، وبلاگ ها، گروه های خبری و ،،، که لینک آن ها در این وبلاگ قرار دارد نمی پذیرد.

:: نویسنده این وبلاگ هیچ گونه مسئولیتی در قبال جهت گیری های سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و ... منابع علمی خود نمی پذیرد.

:: این وبلاگ صرفا یک وبلاگ خبری، آموزشی می باشد.تعداد بازدید کنندگان